Aparatura diagnostyczna w medycynie

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to jeszcze niezwykle tanie urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasie układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można wziąć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop dodatkowo jego użycie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w celu wykrycia zmian, jakie mogłyby oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Rozlicza się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w relacje z jego kształtu.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka jest na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy dostarczany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego widzi się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w wygodnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i widzenie go na indywidualnym ekranie, a i zapisywanie i wydawanie dla pacjentki, jak i do użytków przygotowania dokumentacji medycznej i dania diagnozy.