Badanie ginekologiczne rodzaje

Kolposkopia to kluczowe ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to urządzenia używane przez ginekologów podczas badania – endoskopy mające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie dokonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

wdrożenia erpWdrażanie systemów ERP (IT) w pigułce | Systemy ERP | POLKAS

Do spełnienia kolposkopii nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wskazana istnieje przecież wstrzemięźliwość płciowa na chwila dni przed. Nie wolno też spełniać go podczas krwawienia miesięcznego. Samo pytanie nie jest zgubne i ważna je prowadzić także u osób w ciąży.
Kolposkopia najczęściej tworzona istnieje w formy, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Badanie to daje na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak otrzymuje się w porze rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede każdym na analizie części pochwowej szyjki macicy po jej pokazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem duże zmiany, jakie są trudne do wykrycia podczas zwykłego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie zwracając opinię na ich możliwość. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz rozwija się i dzięki zastosowaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Kolejny etap pytania to próby kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze względu na pozytywny sprzęt, jest badaniem stosunkowo przyjemnym i chce doświadczenia ze karty tworzącego ją lekarza. Jest dalej rzadko wykonywane, choć coraz częściej dodatkowo w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.