Home Edukacja Co to są tłumaczenia konferencyjne

Co to są tłumaczenia konferencyjne

by admin 23 grudnia 2014
Tłumaczenia konferencyjne, jak sama nazwa wskazuje, są to tłumaczenia wykorzystywane podczas różnego rodzaju konferencji, wykładów, zgromadzeń, których uczestników charakteryzuje wielojęzyczność. Do tej grupy zaliczamy wyłącznie tłumaczenia ustne, najczęściej symultaniczne i konsekutywne.
Tłumaczenie symultaniczne polega na przekładzie wypowiedzi z języka źródłowego na docelowy w czasie rzeczywistym. Wykorzystywane są do tego celu specjalistyczne kabiny i sprzęt, które pozwalają uczestnikom spotkania na bieżace odłuchiwanie tłumaczonej wypowiedzi.
Tłumaczenia konsekutywne różnią się od symultanicznych tym, że tłumaczenie następuje bezpośrednio po wystąpieniu bądź wypowiedzi prelegenta. W trakcie przemowy tłumacz notuje jej treść, by następnie przedstawić ją słuchaczom w docelowym języku. Są one coraz bardziej wypierane przez tłumaczenia symultaniczne, jednak wciąż popularne.

1 comment

Emil 12 lipca 2016 at 11:31

Ja kiedyś byłem na video-konferencji zorganizowanej przez studentów z Krakowa. Prelegent – znany profesor z amerykańskiej uczelni wykładał poprzez Skype’a, a tłumacz który był obecny, jednocześnie tłumaczył słowa, prowadził i przedstawiał na slajdach całość. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, jak tłumacz sprawnie odnalazł się w tych wszystkich rolach. Z pewnością głównym atutem było to, że orientował się i posiadał wiedzę w tematyce. 

Leave a Comment