Endometrioza diagnostyka i leczenie

Endometrioza jest chorobą, na którą mają tylko kobiety. Stanowi to dolegliwość, w jakiej komórki śluzówki macicy obracają się po systemie i wbijają się w nowe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Nowymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W relacje z jej dania daje różne objawy. Najczęściej natomiast jest zatem ból przed również w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem istnieje i ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo ważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umiejscowione w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Wchodzące do tego zaburzenia w sztuk hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i prawidłowego utrzymania ciąży.

Badanie
W poznaniu endometriozy szczególnie istotny jest wywiad z osobą. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Potrzebne jest spełnienie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Potrafi ono trwać farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne istnieje to od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

ex i

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej dawek hormonów i środków przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów jest za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co za tym chodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na zakończeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przesuwane jest źródło z stroną endometrium lub bardziej inwazyjnie wybierany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może spotkać jej nawrót.