Karcinoma e endometriumit

serwis kas fiskalnych krakówUsługi - Serwis - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Endometrial scratching ( z ang.) to kontrolowany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w końcu podniesienia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można sprawić w różny rodzaj. Zazwyczaj bierze się do owego końca sterylnej i jednej sondy (pipelli). Zabieg ten robiony jest pod stałą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest stosunkowo niska. Rzadziej procedurę przeprowadza się histeroskopowo (tylko pod opieką lekarza).
Zabieg endometrial scratching ma niemało zasadniczych zalet. Wg badań zwiększa on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które odpowiadają na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się startu w macicy kobiety jest bowiem kluczowym momentem i biegnie do dalszego prawidłowego rozwoju ciąży. Stanowi zatem także zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy wprawdzie nie wyłącznie od wartości zarodka, który podlega transferowi, ale również z jednych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym stanowi endometrium? Więc nic innego jak błona śluzowa macicy. Jest ona niezwykle przyjemna na hormony steroidowe, i w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega dużym nowościom w innych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek uważających się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w momencie jajeczkowania, i w przeciwnej części cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które odbyły już menopauzę i biorą hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Osoby nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po okresie pokwitania endometrium większe niż 12 mm może dawać choćby o kształtującej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa wykonana jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa ważna to “materiał zapasowy”, z jakiego na starcie kolejnego etapu przekonuje się warstwa czynnościowa.