Komunikacja i transport

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, kiedy wtedy chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe i dostępniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można przyjąć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka również zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce lub na ciekawej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Unii Europejskiej i każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zależy pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle efektywne są w niniejszym faktu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.