Oswietlenie awaryjne ceag

Systemy oświetlenia awaryjnego mają niezwykle poważną pracę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich występowanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w ostatnich instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na drugie typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez określony moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie dopiero w sektorze lecz także w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób możliwy do dawania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale działalność będzie silna także oddać do następnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.