Praca w okresie przedswiatecznym

Z czym skupiają się święta? Na że z własną atmosferą, choinką, żyć potrafi śniegiem. Dla niektórych świąteczny czas łapie się jednoznacznie z ogromem pracy. Jednak dla większości dzieci i młodzieży będą one utożsamiane wyłącznie z prezentami. Już dużo przed świętami małe dzieci piszą (czasem z pomocą dziadków czy rodziców) listy do Wielkiego Mikołaja, a nastolatkowie mimochodem wspominają, co wybierali w współczesnym roku wziąć pod choinkę.

Bez wątpienia, czasy się zmieniły. Obecnie nie nowa zabawka czy piękna czapka uszczęśliwią naszą pociechę, a nowe telefony, laptopy i tablety. Nie korzysta nic złego w kupowaniu dziecku nowego urządzenia elektronicznego, oczywiście gdyby jest eksploatowany w charakterach naukowych, i dopiero później dla radości i zadowolenia potrzeby rozrywki. Problem jednak pojawia się, gdy nasza towarzyska do tej chwile pociecha nie widzi świata poza swoim nowym tabletem, zaniedbuje naukę a kontakty z rówieśnikami zastępują im informacji wysłane za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W takich formach bardzo głównie w głowach rodziców pojawia się pytanie: jak odebrać dziecku tablet?

Istnieje przysłowie „kto daje i bierze, ten się w piekle poniewiera”. Nie umiem lub toż norma, nie zmienia to a faktu, że kiedy już sami kupiliśmy dziecku takie urządzenie, nie powinniśmy mu go później bezpowrotnie zabierać. Z różnej natomiast strony, mając o konsekwencjach i ewentualnym uzależnieniu od technologii, w jakie potrafi spotkać nasze dziecko, powinniśmy zamknąć spożywa w ścisłym kloszu z dala od współczesnego świata, co jest absolutnie nie tylko niemożliwe, tylko również niedorzeczne. Jak więc przywrócić do życia swoją pogrążającą się w świecie multimediów latorośl?
Ciekawym podejściem będzie zastanowienie się już w sezonie kupna, jaki typ tabletu będzie dla naszego dziecka najodpowiedniejszy i najwygodniejszy, aby później nie trzeba było się borykać z tematem, jak odebrać dziecku tablet, lub ograniczyć do niego dostęp. Jeżeli swoje dziecko jest w wieku przedszkolnym lub we wczesnych klasach podstawówki, tak będzie zainwestować w tablet edukacyjny, jaki będzie w bycie nawet przez zabawę rozwijać zdolności własnego dziecka.

Nie należy też zapominać o tym, że aby zapewnić łączność standardowego tabletu z budową w dowolnym miejscu, należy wykupić miesięczny abonament na mobilne usługi internetu. Spośród tegoż sensu, o ile nie wykupimy pakietu internetowego, nasze dziecko będzie mogło korzystać urządzenia chociaż w środowisku, gdzie będzie brało określony dojazd do niezabezpieczonego hasłem Wi-Fi. Czyli, innymi słowy, praktycznie właśnie w zakładzie. Być pewno nie ułatwi obecne w całym stanie w późniejszej walce z uzależnieniem, tylko na pewno bardzo ograniczy miejsca, w jakich latorośl będzie potrafiła z tabletu korzystać.

Tak, wiem… Tekst pojawił się za późno, tablety kupione, a osoba dziecka obejrzymy tylko, jeśli wydrukujemy jego usunięcie i przykleimy na tylną obudowę tabletu. Możemy wtedy zaryzykować ze poprzednim rodzicielskim systemem oraz dać dziecku karę na danie. Oczywiście nie jest gwarancji, że przyniesie to poważne skutki, zawsze na pewno dostarczy nam chwilowy spokój stracha i prawdopodobieństwo poprawienia ocen, bo z nudów, jak jedni tak właściwie wiemy, można osiągnąć wszystko. Nawet rozpocząć się uczyć.