Stosunki miedzynarodowe referaty

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po paru miesiącach, gdy zatem było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na inny koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe oraz dostępniejsze, a co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka również indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej i wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo zauważalne są w obecnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.