Sztuczne zaplodnienie ikry

Chęć założenia rodziny często przypisuje się nie tylko z podjęciem opinii o małżeństwie, ale a z myślą bycia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu przykładach z nowych przyczyn oddaje się to trudne i należy rozpocząć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest tak wiele. Może wówczas żyć np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u osoby albo dość proste parametry męskiego nasienia. Czasem i, mimo wielu badań, okazuje się, że lekarze nie są w bycie określić przyczyny niepłodności plus tym jedynym zastosować odpowiednich form jej pomagania. Kiedy nowe metody zapłodnienia zawiodą, pary decydują się głównie na pokrycie sztuczne, czy takie, które kończy się poza układem rodnym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z ostatniego modelu rozwiązania często to mają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do własnego zapłodnienia. Technologia ta wywołuje nadal wiele kontrowersji, a dla wielu par muszących mieć potomstwo jest samym wyjściem.

Warto także wspomnieć, że przyjmując się na taką metodę należy ustalić albo będziemy czerpać z nasienia swojego partnera czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wybiera tę pierwszą możliwość. Pierwsza randka u specjalisty uzależniona jest ze specjalną ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie rozgrywało się wcześniej, należy także przynieść ze sobą pełną dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a także zajmuje jej szereg nowych badań. I pan musi zawierać zbadane nasienie, poza tym dostaje skierowanie do indywidualnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań i wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często przedstawiają się potrzebne także inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie przenosi się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny etap to uzyskanie zarówno nasienia mężczyzny, jak i instytucji jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu powstają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika podejmuje się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na poszukiwanie.