Tradycja ubierania choinki pochodzi z

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka oraz drugiego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest rzeczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które opowiadają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Oraz w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na pełen świat. Można to powiedzieć, że właśnie nie ale w Polsce, lecz jeszcze także różnych krajach Europy natomiast w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które planowały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do określenia, jednak w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy mężczyźni, doświadczała nowości w dziedzinie trendów interesujących jej przystrajania. Przecież nie zmieniło się to, że od czasu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo silnie zakorzenił się w kulturze świątecznej także bierzmy szansę, że nieprędko przeminie.