Uzaleznienie psychiczne i fizyczne

Psychiczne uzależnienie, które przyczepia się z obsesyjnym zajęciem w książkę, którą dajemy kosztem nie tylko czasu spędzanego z linią, czy wykonywania innych rzeczy domowych lub relaksu, tylko w skrajnych przypadkach, również kosztem snu.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/comarch-erp-optima-crm/Comarch ERP Optima CRM Plus | Systemy ERP | POLKAS

 

Osoby uzależnione nic nie odczuwają komfortu skupiając się pracą – tworzy się to z ciągłym stresem i obawą o utratę stanowiska. Często osoby uzależnione wydają pieniądze, których nie mają, są ponad stan i sięgają po dopalacze, jakie mają ułatwić im w tworzeniu dłużej i efektywniejszej pracy, tj. amfetaminę, kokainę. Uzależniony nie potrafi być radości z wykonywanej pracy, chodzi do perfekcjonizmu, którego wytycznych sam nie potrafi określić. Często stosuje się więc z potrzebą akceptacji.

Czas, który nie jest spędzony na rzeczy, często jest definiowany jako stracony. Świadomości te choćby w dni niezależne od pracy, cały okres o niej wyobrażają i dziwią się jak poprawić swoją jakość w firmie oraz co będzie się działo, gdy wrócą z urlopu.

Pracoholizm to przede wszystkim wywiad z pacjentem, ale jednocześnie z głowami bliskimi – to szczególnie one patrzą temat i są największą ofiarą uzależnienia. Początkiem działania jest ustalenie planu dnia, harmonogramu tygodnia, jakiego należy się ściśle trzymać – podziału, który zostanie opracowany, żeby skrócić czas spędzany na rzeczy, a wprowadzić więcej czasu spędzanego z linią, na urlopu. Następnym etapem jest uświadomienie pacjentowi i wychowanie go realizacji priorytetów, samodzielnych decyzji, który wybór jest istotniejszy, a co chodzi zachować na później. Oczywiście gdy w wypadku innych uzależnień, po wyjściu wstępnej fazy leczenia, po zrealizowaniu 12 kroków, należy regularnie chodzić na terapię. W Polsce istnieją grupy Anonimowych Pracoholików, których zebrania składają się na wspieraniu siebie w sił. Dla uzyskania wspanialszych efektów, leczenie powinno stanowić i osoby współuzależnione.